Gyerekvállalás az apa szemszögéből
Milyen lehetőségek, kedvezmények vannak, amit az apa is igénybe vehet:
- Pótszabadság
- Családi adókedvezmény
- Csecsemőgondozási díj
- Családi pótlék
- Gyed
- Gyed extra
- Gyes
Pótszabadság
Az apákat gyermeke születése esetén eddig alapesetben 5 munkanap pótszabadság illette meg, ha ikergyermekei születtek, akkor 7 munkanap. Ez 2023. január 1-től 10 napra növekszik, ám érdemes megjegyezni, hogy a munkavállaló az apasági szabadság öt munkanapjára távolléti díjra, a hatodik munkanapjától már csak a távolléti díj negyven százalékára jogosult.
A pótszabadságot a munkavállaló a gyermeke születésétől számított második hónap végig veheti igénybe. A munkáltató kérelemre köteles kiadni.
Családi adókedvezmény
A családi adókedvezmény egy olyan anyagi könnyítés, amelyet az eltartottak után vehetnek igénybe az eltartók. A családi adókedvezmény szempontjából a gyermekek (eltartottak) száma és életkora a mérvadó.
Jogosult a családi adókedvezmény megigénylésére a gyermekre való tekintettel:
– a családi pótlékra is jogosult magánszemély
– a vele egy háztartásban élő, arra nem jogosult házastársa
– a várandósság 91. napjától a kismama és a vele közös háztartásban élő házastársa.
CSED
A szülő nő helyett csecsemőgondozási díjra jogosultságot szerezhet
– a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák (az igazoláson feltüntetett naptól a gyermeket szülő nő – igazolás szerinti – egészségi állapotának fennállásáig),
– a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő meghal (az elhalálozás napjától),
– az a férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a gyermeket vele együtt örökbe fogadni szándékozó nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák (az igazoláson feltüntetett naptól az örökbe fogadni szándékozó nő – igazolás szerinti – egészségi állapotának fennállásáig),
– az a férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nő meghal (az elhalálozás napjától),
– az a férfi, aki a csecsemőt egyedül vette örökbefogadási szándékkal nevelésbe (a gyermekgondozásba vételének napjától),
– a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő felügyeleti joga megszűnt (attól a naptól, amikortól a szülő nő felügyeleti joga megszűnt)
Amennyiben a fentebb meghatározott feltételek bármelyikének bekövetkezése napján a szülő nőre vonatkozó jogosultsági feltételekkel rendelkezik.
GYED
A gyermekgondozási díj havi rendszerességgel folyósított pénzbeli családtámogatás. Az ellátás a csed lejártát követően, a gyermek 2 (ikrek esetében a gyermekek 3) éves koráig jár. Ez a juttatás nem alanyi jogon jár, akkor vehetjük igénybe, ha gyermekünk születését megelőző két évben legalább 365 napig biztosítottak voltunk. Ha az édesapa is rendelkezik ennyi biztosított idővel, akkor ő is dönthet úgy, hogy igénybe veszi ezt a támogatási formát. Ebben az esetben azt kell figyelembe venni a szülőknek, hogy melyiküknek nagyobb a fizetése. Hiszen a gyed havi összege a bruttó fizetés mértékétől függ, de a gyednek van maximum összege, tehát ha mindkét szülő egy bizonyos összeg felett keres, így is, úgy is a gyed maximumát fogja kapni.
GYED extra program
Az elmúlt években a jogszabályozási változásoknak köszönhetően számos kiegészítéssel bővült a gyed. Bevezetésre került a nevelőszülői és nagyszülői, a diplomás gyed, valamint a bővített gyed ikrek esetén. Továbbá lehetővé vált, hogy a szülők egyszerre több ellátást is igénybe vegyenek, amennyiben jogosultak rá. Így előfordulhat olyan, hogy valaki az egyik gyereke után CSED-et, a másik után pedig gyedet vesz egyidejűleg igénybe. A GYED extrának köszönhetően az ellátást igénybe vevő szülő visszamehet dolgozni, és a munkabére mellett továbbra is jogosult a gyed teljes összegére.
GYES
A gyermekgondozást segítő ellátás havi rendszerességgel minden kisgyermekes családnak jár alanyi jogon jár, nincs feltételekhez kötve. Igénybe veheti ezt a vérszerinti szülő, a szülő élettársa, az örökbefogadó szülő, a gyám és a nagyszülő is. Lehet olyan helyzet, hogy az apa veszi igénybe ezt a támogatást. A támogatás folyósítása mellett korlátlanul folytathat keresőtevékenységet.
Milyen előnyökkel jár, ha az apa megy gyedre?
Azon túl, hogy az apák egyre inkább igyekeznek kivenni részüket a gyermeknevelésből, érdemes anyagilag is megfontolni, hogy melyik szülő vegye igénybe a fenti támogatásokat. Hiszen aki többet keres, jóval nagyobb összegű juttatást kaphat. Azonban mielőtt amellett tennénk le a voksunkat, hogy az édesapa vegye igénybe az ellátásokat, alaposan járjunk utána, hogy megfelel-e az előírt jogosultsági feltételeknek.
Milyen hátrányokkal számolhatunk?
Hogyan érinti az anyákat az, ha az apa igényelné a gyedet, miközben vissza is megy dolgozni?
Ebben az esetben az anyának jeleznie kell (a CSED lejárta után) a munkahelyén, hogy nem megy vissza dolgozni, és fizetés nélküli szabadságot kér a gyermek hároméves koráig. Amíg az édesanya egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet (2022.01.01-től 8.400 Ft/hó), az az időszak nem számít bele a társadalombiztosítási jogviszonyába és ez az időszak a nyugdíjába sem számít bele. Valamint, ha a szülők szeretnének még egy gyermeket vállalni, miután az előző gyermekünk elérte a 2,5 éves kort, akkor így nem lesz meg az anyának a jogosultsága a CSED-re és a GYED-re sem, hiszen ahhoz is 2 éven belül 365 napi biztosítási jogviszony megléte szükséges és táppénzt sem tud majd igénybe venni. Így fél évig biztosan csak gyest fog kapni a második gyermek után, és ebben az esetben már csakis az apa tudja igényelni a gyedet, mivel csak neki lesz meg a kötelező jogviszonya.
Változások 2023-tól
Pár új változás még életbe lép 2023. január 1-től a megemelt apa szabadság napok mellett. Ilyen például, hogy a gyermek hároméves koráig ezentúl 44 munkanap szülői szabadság illeti meg a munkavállalót, amit kérésének megfelelő időpontban adhat ki a munkáltatója. Mindkét szülő számára lehetővé kell tenni a kivételt, de erre a 44 napra csak a távolléti díj tíz százalékát kaphatja meg, amelyből még levonják a gyed vagy a gyes összegét.
Továbbá a gyermek nyolcéves koráig a szülők kérhetik a távmunkában vagy részmunkaidőben történő foglalkoztatásukat is. Éjszakai munkára az édesanyákat, illetve a gyermeküket egyedül nevelő szülőket – a gyermek hároméves korától tízéves koráig – csak írásbeli hozzájárulásukkal oszthatja be a munkáltató. A jövőben az a munkavállaló, akinek hozzátartozója vagy a vele egy háztartásban élő gondozásra szorul, öt munkanapra mentesülhet a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól.
Bővül még a felmondási tilalom alá tartozó esetek köre, így a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt az apasági szabadság, a szülői szabadság és a gondozói munkaidő-kedvezmény tartama alatt.
VÁLASSZA SZAKÉRTŐ BÉRSZÁMFEJTŐ CSAPATUNKAT!
Kérjen ajánlatot!
https://struktura-coop.hu/berszamfejtes/
Kövessen minket Facebookon!
Címkék
Kapcsolat
H-1119 Budapest,
Fehérvári út 85. C. ép. 4. em
Telefon: +36 1 365 17 45
E-mail: iroda@struktura-coop.hu
Ügyfélfogadás
Hétfő – 8:00-16:00
Kedd – 8:00-16:00
Szerda – 8:00-16:00
Csütörtök – 8:00-16:00
Péntek – zárva
(péntekenként az iratanyag leadás is szünetel)